Co vlastně znamená “nekomedogenní”, “nedráždivý”?

Zveřejněno dne: 8. 4. 2024

Pokud věnujete pozornost štítkům na přípravcích pečujících o pleť, možná vám jsou termíny “nekomedogenní”, “nedráždivý” povědomé. Je pravda, že dermatologové přípravky s těmito vlastnostmi doporučují již roky. Pokud ale teprve začínáte s péčí o pleť nebo stále nevíte, co tyto termíny znamenají, zde máte stručné vysvětlení

1. Nekomedogenní

K pochopení tohoto pojmu si nejdříve položme otázku – “Co je to komedon?“ Komedony jsou v podstatě ucpané póry. Otevřené komedony jsou více známy jako černé tečky, zatímco uzavřené komedony jsou známy jako bílé tečky.

Nekomedogenní přípravky se obvykle doporučují lidem s mastnou nebo aknózní pletí. Tyto přípravky mají lehčí texturu a méně olejnatých složek, aby zabránily ucpávání pórů.

Je důležité vědět, že nekomedogenní přípravky sice pečují o pokožku lidí s akné, ale nejsou zárukou, že akné na pokožce znovu nevyraší. I přesto je dobré si je vybírat, zejména když

máte predispozice k tvorbě akné. Označení nekomedogenní berte jako pomocné vodítko v případě, že máte problémy s akné.

2. Nedráždivý

Tohle je další častý termín objevující se na mnoha kosmetických produktech a přípravcích pro péči o citlivou pokožku. “Nedráždivý” znamená, že určité přípravky byly vyvinuty, aby méně pravděpodobně vyvolávaly dráždivé reakce.

Nedráždivé označení může být nápomocné lidem s citlivou pokožkou nebo s pokožkou náchylnou na podráždění. Pokud trpíte alergií, je dobrý nápad nejprve přípravek otestovat na kousku kůže na předloktí, abyste zjistili, zda nebudete mít alergickou reakci.