5 Příznaků citlivé pokožky

Zveřejněno dne: 8. 4. 2024

Život s citlivou pokožkou je celoživotní cesta. Dobrou zprávou je, že v tom nejste sami. Ve skutečnosti 70 % z nás připouští, že má pokožku náchylnou k vysušení, podráždění, zánětu nebo dalším nežádoucím reakcím. Od chemických látek, které naši pokožku mohou dráždit, až po podmínky, ve kterých žijeme, přes hormonální změny, stres a stravovací návyky – tohle vše a mnoho dalších faktorů mohou spustit nebo zhoršit citlivost pokožky. Jelikož jsou potřeby pokožky jedinečné, jak poznáme, které produkty pro citlivou pokožku jsou ty pravé? Společně s dermatology, vědci a odborníky jsme pro vás identifikovali 5 příznaků citlivé pokožky, díky kterým bude vaše péče o ni snažší.

Identifikace 5 příznaků citlivé pokožky

1. Oslabená kožní bariéra
Lidé s citlivou pokožkou mají často tenší nebo poškozenou bariérovou vrstvu kůže, která umožňuje pronikání dráždivých látek a snadnější ztrátu vlhkosti. Tohle napohled nevidíte, ale rozhodně to cítíte. Pokud jste náchylní k nepříjemným pocitům, jakými jsou štípání nebo pálení při používání produktů, které nejsou určeny pro citlivou pokožku, je pravděpodobné, že máte poškozenou nebo slabou kožní bariéru.

2. Podráždění
Zarudnutí, svědění, pálení, štípání – citlivá pokožka může být náchylná k nejrůznějším nepříjemným pocitům. Podráždění je jedním z nejčastěji uváděných a obtěžujících příznaků citlivé pokožky. Někdy ho uvidíte, v jiných případech ho ucítíte.V každém případě se mu budete chtít vyhnout a zklidnit výběrem správných produktů pro citlivou pokožku, které jsou určené přímo vám.

3. Hrubost
Šupinatá, matná a nerovnoměrná struktura pokožky jsou viditelnou známkou citlivé pokožky. Takové odchylky ovlivňují její celkovou kvalitu a mohou vést k nepohodlí a dalším potížím. Hrubost obvykle souvisí se suchostí.

4. Napnutost
Pocit, že vaše kůže je napnutá, je bezpochyby pocit, který jedinci s citlivou pokožkou moc dobře znají. Napnutost je známkou toho, že pokožce chybí vlhkost a hydratace, a pokud to nebudete řešit, bude to pro vás nepříjemné.

5. Suchost
Suchá kůže je běžně viditelným a pocitovým indikátorem citlivé pokožky. Oslabená kožní bariéra vytváří na povrchu pleti neúčinnou ochranu, která umožňuje ztrátu vlhkosti. Vhodné produkty pro citlivou pokožku a dostatečná hydratace mohou pomoci obnovit lesk vaší pokožky.